Przejdź do treści

Atrakcje

Poznaj Wągrowiec

Wągrowiec, miasto o bogatej historii i wyjątkowych atrakcjach, zaprasza do odkrywania swoich skarbów. Od skrzyżowania rzek, przez zabytkowe klasztory i kościoły, aż po muzea pełne regionalnych eksponatów – każdy znajdzie coś dla siebie. Zaplanuj swoją wizytę i poznaj niezwykłe miejsca, które sprawiają, że Wągrowiec jest wyjątkowy na mapie Polski.

skrzyzowanie-rzek-2-hdr

Skrzyżowanie rzek

W centrum miasta podziwiać możemy ciekawe zjawisko skrzyżowania rzek Wełny i Nielby, które jest unikalnym zjawiskiem w Europie i stanowi dużą atrakcję turystyczną miasta. Ciekawostką jest, że wody obu rzek mieszają się ze sobą na skrzyżowaniu tylko w niewielkim stopniu.

Klasztor pocysterski z końca XVIII wieku i kościół pw. Wniebowzięcia NMP

W latach od ok. 1392 do 1835/36 r. klasztor należał do zakonu cystersów. Pierwotny obiekt, którego budowę rozpoczęto pod koniec XIV w. został niemal całkowicie zniszczony przez pożar w 1747 r. Odbudowę ukończono prawdopodobnie po 1799 r.

Po przeprowadzeniu sekularyzacji (1835/6 r.) w zabudowaniach poklasztornych zlokalizowano, m. in. sąd powiatowy oraz więzienie, natomiast kościół przyjął funkcje parafialne. W czasie II wojny światowej w świątyni znajdował się magazyn wojskowy, który został podpalony przez wycofujące się z miasta wojska niemieckie. W wyniku pożaru zabudowania uległy zniszczeniu w nocy z 20. na 21. stycznia 1945r. Obiekt odrestaurowany został w okresie powojennym. Szczególnie cenna jest późnogotycka rzeźba z początku XVI w. przedstawiająca Maryję z Dzieciątkiem. Natomiast bogato zdobiony ołtarz soborowytron papieski oraz lektorium znajdujące się w kościele wykorzystane były podczas uroczystości milenijnych i wizyty Ojca Świętego w Gnieźnie w 1997 r. W klasztorze można także zwiedzić podziemia kościoła pocysterskiego, w których dokonywano pochówku zakonników. Wewnątrz zabudowań klasztornych znajduje się otoczony krużgankami wirydarz, a w jego centrum studnia o głębokości 6 m.

Kościół farny pw. św. Jakuba Apostoła

Budowę najstarszej w mieście świątyni rozpoczęto w XVI wieku, w miejscu gdzie wcześniej stał drewniany kościół. Obecna świątynia zbudowana jest w stylu późnogotyckim, ze szczytami wczesnorenesansowymi. Kościół jest murowany z cegły z wykorzystaniem granitowych ciosów pochodzących z rozbiórki zabudowań poklasztornych w Łeknie – kolebki cystersów w Wielkopolsce. Przy zachodniej i południowej elewacji znajdują się cylindryczne wieżyczki. Cenne wyposażenie kościoła stanowi m. in. 9 ołtarzy i nastawa dziesiątego. Najstarszy ołtarz późnorenesansowy pochodzi z XVI w. W tym samym okresie powstały również malowidła naścienne w Kaplicy Różańcowej. Przy kościele znajduje się drewniana podmurowana dzwonnica z 1847 r. W 2004 r. odrestaurowano drewnianą część obiektu i wymieniono służący kościołowi przez kilka wieków dzwon. Zdjęty dzwon ustawiono na cokole obok odrestaurowanej dzwonnicy.

Pomnik ks. Jakuba Wujka

Wągrowiec to miasto rodzinne ks. Jakuba Wujka – autora przekładu Pisma Świętego na język polski. Wykształcenie początkowe uzyskał w wągrowieckiej szkole cystersów. Na kapłana został wyświęcony w roku 1568 r. w Pułtusku i od tego czasu poświęcił się intensywnej pracy kaznodziejskiej i pisarskiej. W roku 1584 r. władze zakonu jezuitów zleciły mu dokonanie przekładu Pisma Świętego na język polski. Podstawą przekładu była łacińska wersja Biblii, tzw. Wulgata. Całość Pisma Świętego w języku polskim ukazała się dopiero dwa lata po śmierci ks. Jakuba Wujka w 1599 roku. Biblia „wujkowa” przez ponad trzy i pół stuleci pełniła rolę podstawowego polskiego przekładu katolickiego. Pomnik ks. Jakuba Wujka, wykuty z piaskowca, został odsłonięty i poświęcony 27 maja 1973 r. przez ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Piramida Łakińskiego

Grobowiec Rotmistrza Franciszka Łakińskiego wraz z barokową kolumną. Grobowiec F. Łakińskiego powstał ok. 1845r. Ma postać piramidy, wzniesionej na rzucie kwadratu z ciosanych i gładzonych kamieni polnych. Franciszek Łakiński (1767-1845) rotmistrz wojsk napoleońskich w latach 1804-1814. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari i francuskiej Legii Honorowej za udział w walkach narodowo-wyzwoleńczych.

Muzeum Regionalne

Siedziba Muzeum Regionalnego mieści się w zabytkowym budynku z końca XVIII wieku – tzw. Opatówce – byłym domu opata cystersów wągrowieckich. Podczas prac remontowych zachowano (z niewielkimi zmianami) architekturę budynku oraz dawny układ pomieszczeń. Zbiory muzeum liczą ponad 3500 muzealiów. Obok gromadzenia zbiorów muzeum organizuje wystawy stałe i czasowe oraz różne formy działalności popularyzatorskiej i edukacyjnej, z których korzystają mieszkańcy miasta i powiatu. Dla zainteresowanych grup oraz osób indywidualnych muzeum zapewnia przewodnika po zabytkach miasta i okolic. Wśród imprez muzealnych najważniejszym corocznym wydarzeniem od 1998 roku są Wągrowieckie Festyny Cysterskie. Ta dwudniowa impreza cieszy się nie tylko ogromną popularnością wśród mieszkańców Wągrowca i okolic, ale ma także swoich stałych fanów z różnych stron kraju i zagranicy.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Czy masz pytania dotyczące rezerwacji, potrzebujesz więcej informacji o naszych usługach, lub chcesz porozmawiać bezpośrednio z naszym zespołem? Jesteśmy tutaj, aby pomóc! Skorzystaj z poniższego przycisku, aby nawiązać kontakt, a my z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.